Хранителни Разстройства...при спортисти


ХРАНИТЕЛНИ РАЗСТРОЙСТВА 
и елитни спортисти


Колкото и странно да ви звучи това е реален проблем. Елитните спортисти и мъже, и жени, понякога се борят с подобни неща. 

От доста време искам да напиша пост по темата. Малко от вас знаят, но това лято записах курс по Диетично и Здравословно Хранене (Diet & Nutrition Advisor, Level 3) и докато четях за хранителните разстройства, имах неописуемото вътрешно желание да споделя със света, че и ние, спортистите, понякога имаме проблеми с килограмите и правилните хранителни избори. Пиша този блог-пост едва сега, защото не исках да пиша нещо толкова отговорно на своя глава. Не и преди да мога да заявя, че каквото и мнение да израя тук, го казвам като Сертифициран съветник по Диетично и Здравословно хранене, какъвто вече съм!


Анорексия Атлетика 
 

Почти всеки е чувал за Анорексия Нервоза. Но чували ли сте за Анорексия Атлетика? Според foodmatch.nl това състояние често започва много невинни: "Спортът е здравословен", особено в началото, като начин да се свалят колограми, но бавно се превръща в мания. Вече не е приятно, а е нещо, което трябва да се направи на ВСЯКА цена. 
При това състояние приемът на хранителни вещества е сведен до минимум, тялото не получава необходимите нутриенти за да се възстанови от физическото натоварване.

Симптомите включват:

  1. Чести и продължителни тренировки, понякога няколко пъти дневно.

  2. Обръща се специално внимание на телесната маса и размер. Цел №1 е да се изгорят максимален брой калории.

  3. Не се изпитва удоволствие от спортните занимания.

  4. Избягване на контакти в тренировъчната зала.

  5. Самочувствието се повишава, когато се тренира повече и по-интензивно.

  6. Чувство на вина и тъга, ако се пропусне тренировка.

  7. Компенсиращо поведение от сорта на "след този горещ шоколад с бита сметана ще тичам един час."

  8. Работа, хоби и социален живот започват да страдат. Изоставане със задължения, все по-редки срещи с приятели.

Това са само някои примери. Ако говорим за професионални спортисти има доста случаи на анорексия нервоза, при които атлетите спират да се хранят напълно, за да останат слаби. Това е едно от най-сериозните хранителни разстройства с най-висока смъртност причинена от сърдечна недостатъчност и сърдечна аритмия. Заедно с мускулите на опорно двигателния апарат, при анорексия отслабва значително и сърдечният мускул, до предел, когато сърцето не може да понесе повече натоварване, получава аритмия, която в по-сериозните случаи е почти винаги фатална.
Аменорея или загубата на менструация при жените и момичетата е едно от последствията от анорексията. Причината е в драматичната загуба на телесна маса и подкожни мазнини, които при жените са един от източниците на естроген и прогестерон. www.timigustafson.com)


Булимия Нервоза

Следващото често срещано хранително разстройство при спортистите е булимия нервоза. Това практически означава, че страдащият редовно преяжда, след което бърза да иде до тоалетната и да повърне храната, за да не напълнее. Доста е страшно, ако станете свидетел на нещо подобно. 
Човек, страдащ от булимия, често има сивкав оттенък на зъбния емайл, който е следствие от честото повръщане, страда още и от киселинен рефлукс, има трудности при преглъщането, хроничен запек (особено, ако повръщането е съпроводено със злоупотреба на слабителни). Едни от най-сериозните проблеми при булимия нервоза са нарушения електролитен баланс в тялото, наранената трахея, възпалените слюнчени жлези и вътрешни органи, на които липсват нутриенти. Аменореята е следствие на булимия нервоза по същите причини както и при анорексията.


Преяждане

Склонността към преяждане е друго позначто състояние и много момичета страдат от него, особено около дните на месечния си цикъл, когато имат ПМС или просто защото са нервни. В този случай човек изяжда огромни количества храна наведнъж без да усеща ситост. Подобно състояние често води до инсомния, повишен риск от фибромиалгия и чувствитлен стомах, проблеми с плодовитостта, усложнения, свързани с покачване на телесното тегло и затлъстяване, намалено самочувствие, дегенеративен артрит, допълнителни усложнения при хормонални ябаланс, жлъчката, асоциалност и проблеми в личните взаимоотношения. (източник www.addictiontreatment.org)


Орторексия Нервоза

"Орторексия Нервоза към момента не е приет като клиничен термин за заболяване, но много хора имат симптоми, които се асоциират с него.

Хора, които имат "нездарословно вманиачаване" в иначе здравословното хранене, може би страдат от Орторексия Нервоза, термин, който буквално значи "фикс идея за здравословно хранене". Орторексията започва невинно, като опит да се приема по-здрава храна, но страдащите бъро се фиксират върху качеството и чистотата на храната. Наптлно погълнати са от това какво и колко да ядат, и как да се справят с дни, в които не са перфектни. Трябва много воля, за да се поддържа подобен начин на хранене. Всеки ден е нов шанс да се яде "добре", да си по-добър от останалите и да се накажеш, ако съгрешиш (обикновено чрез по-стриктно ядене, постене и тренировка). Самочувствието се опира на "чистотата" на орторексичната диета и те понякога чувстват, че превъзхождат останалите, особено що се касае храната.

В крайна сметка изборите на храна стават толкова ограничени, като разнообразие и като калории също, че здравето страда. Иронично за човек, който е тотално отдаден на "здравословно" хранене. Накрая манията за дравословно хранене може да превземе всички останали дейности, отношения и дори да стане физически опасна." (източник www.nationaleatingdisorders.org)


След като написах всичко това, обясних състоянията, симптомите и последствията, се чувствам някак освободена, но и мъничко тъжна.

Познавам момичета (и момчета всъщност), които са се борили и все още се борят с теи проблеми. Тъжно ми като чуя някой да каже "Страх ме е от кантара...не искам да знам колко тежа...". И (по дяволите) ПОБЕСНЯВАМ когато чуя коментар от треньор или състезател по адрес на някого "О, малко си понапълнял/а, а?" или "Няколко килограма повече си и мисля, че това ти пречи на играта..."

ПОБЕСНЯВАМ, хора, ПО-БЕС-НЯ-ВАМ!

ТИ!
Да, ти, който правиш тези коментари, трябва да разбереш, че това може да бъде изключително стресиращо и травматизиращо за човек, борещ се с идеята за постигане на онова "перфектно" тяло по-голяма част от живота си. Искате ли да поемете отговорност за последствията от думите си или ще си затворите очите и ще се преструвате, че нямате нищо общо?

Ако трябва да съм честна, за мен беше много трудно! За щастие минах само през фазата да съм супер-дупер стриктна по отношение на храната си (което се класифицира като орторексия), което пък ме насочи към четене и изучаване на храната и изобщо на здравословното хранене, и ми даде желание да помогна на момичета и момчета като мен...и на някои, които може би не са имали този късмет като мен, не са получили подкрепа, когато са имали най-много нужда от нея.

За пръв път говоря открито за тези неща и това е причинита да знам, че вече съм по-добре. Трябва да блгодаря на страхотните си родители, на баща ми по-специално за това, че ме държеше здраво стъпила на земята, кавайки ми в лицето "Габриела, вманиячаваш се с всички тези 'здравословни глупости'!" 
Сега съм по-спокойна и все още експериментирам с това кои храни ме карат да се чувствам по-добре. Обожавам да готвя и плодът на тази моя страст е блога, който четете в момента.
Ставам много емоционална в присъствието на несправедливости. И според мен коментари и поведение като тези, които описах по-рано, не са справедливи по нито един параметър. Така че, в заключение, ако не сте лицензиран психолог и не можете да поемете отговорност за думите си, сърдечно съветвам да ги задържите за себе си!

Благодаря за вниманието. Точка.

Габи К.


Ако съдържанието ви е харесало, можете да се абонирате за бюлетина ТУК!


Аз съм Габи Коева - бивш професионален състезател по волейбол, по настоящем мама на Стефи и Коки, по професия Сътрудник Клинични Проучвания в ICON. По призвание кулинар, по стечение на обстоятелствата блогър, а по образование Маркетинг специалист и Нутриционист.

Моята мисия е да споделям наученото с теб, да те предизвикам да се храниш добре, да приготвяш за теб и семейството ти оптималното хранително меню и най-вече да знаеш защо това е добре за здравето ти.