В древните общества фастът е бил част от ежедневието. Подобно изобилие от храна като в моредния свят не е съществувало. Консумирали са се сезонни храни, в определени часове от деня. След култивирането на зърнените храни, такива са започнали да присъстват ежедневно в менюто на човек и въпреки това само до преди век затлъстяването и диабетът не са били такъв проблем.
Read MoreДнес ще ти обясня малко по-подробно какво точно се случва, когато намаляваш калориите, защо метаболизмът ти се забавя, каква е ролята на инсулина в този процес и не на последно място как фастингът се оказва ключът за решаване на този проблем.
Read MoreМасово витае разбирането, че щом ядеш по-малко калории отколкото гориш, автоматично значи, че ще отслабнеш. Тази теория би имала смисъл, ако гледаме на съхраняването на калории в тялото едностранно. Според нея човешкото тяло свежда всички храни до прости калории, които съхранява на едно единствено място в тялото…
Read MoreЗа пореден път в моята практика се сблъсквам с автоимунно заболяване. Истината е, че в работата си съм попадала на заболяването, но до сега не се бях интересувала в дълбочина за нещата, които могат да навредят или помогнат при Улцерозен Колит (УК).
Read MoreВ днешната статия ще бъда доста кратка. Преди около 6 месеца бях диагностицирана с автоимунен тиреоидит на Хашимото. Микрозомалните ми антитела (MAT или още TPO) бяха близо 400 при норма <34. Ендокринологът ми твърди, че за нивото на антителата просто няма какво да се направи.
Read MoreПиташ се за какви слънчеви изгаряния ти говоря, все пак вече прополовихме септември...?
Както добре знаем - неволята учи!
И аз така (твърдолгава както винаги) реших, че вече слънцето не е толкова силно и мога да отида на един планински преход без да се намажа със слънцезащитен крем.
Миналата седмица в Част 1 на статията ти разказах за инсулиновата чувствителност (ИЧ) и за инсулиновата резистентност (ИР).
Тук, в продължението на статията, можеш да прочетеш и другите 5 начина да подобриш Инсулиновата си Чувствителност и да постигнеш своите цели в здравословен и в естетически план. Защото нека не се заблуждаваме - здравето е на първо място, но всички искаме да изглеждаме добре!
Инсулиновата чувствителност обяснява много сложния процес на метаболизиране на въглехидрати в тялото. Всъщност този термин често е свързван с т.нар. "толериране" и усвояване на въглехидрати (ВХ). Това ще рече, че колкото по-чувствителен е накой към инсулина, толкова по-ефективен е той в използването на ВХ.
Read MoreЕто продължението на темата от миналата седмица.
Коментарите бяха много разноплюсни (както и предполагах), но за спокойствие на драгия читател, искам да отбележа няколко неща, преди да продължа по същество с добавките: ...
В тази статия ще ти споделя моята гледната точка – тази на бивш професионален спортист и настоящ холистичен нутриционист, видял и двете страни на монетата.
Read MoreКосата ми започна да пада. И нямам предвид няколко косъмчета. Говоря ти за кичури коса между пръстите ми, докато се къпя, докато се реша...дори просто докато си седя...
Read MoreЗа мой голям късмет, аз не страдам от алергии. Но мъжът в живота ми - да.
Тези от вас, които имат алергии, знаят какво е усещането като дойде юни месец. Сълзене на очите, хрема, сърбеж...
Сега ще продъжа темата с по-съществената част - какво можеш да промениш в начина си на живот и средата около теб, преди да се насочиш към хормоналното лечение.
Read MoreНе знам дали има някоя от нас, която да не е била уплашена когато е чула диагнозата Хашимото.
Казвам упллашена, защото проблемите със щитовидната жлеза засягат основно жени, за да съм по-точна около 7 пъти по-често жени боледуват от хипер- или хипо функция на жлезата.
Епилепсия, Паркинсон, Алцхаймер, амиотропична латерална склероза (т.нар. ALS) и множествена склероза (МС), рак, диабет Тип 2...
Read MoreОт доста време искам да напиша пост по темата....приятно четене...
Read MoreВсички знаем колко е важна водата за нашето здраве, а когато си спортист, хидратацията е от изключително значение и за представянето ти на терена, пистата, ринга и т.н.
Read More