Хранене по време на Бременност - Част 1

хранене-и-бременност-1.png

Бременността - най-неизследваното състояние на организма. Деликатни 9 месеца в живота на жената, през които за кратък период се случват най-удивителните промени в женското тяло и психика. 
Поради факта, че бременността крие множество рискове за бебето и майката, науката не си позволява твърде инвазивни изследвания в областта, като така и до ден днешен си остава до голяма степен загадка. 

Въпреки многото неизвестни, обаче, в областта на храненето има доста налични факти, което до голяма степен помага в определянето на необходимите нутриенти по време на бременността. 


Хранене през ПЪРВИЯ ТРИМЕСТЪР 

първи-триместър.jpg

Всяка бременност е различна, усещанията на бъдещата майка са твърде индивидуални и така в тази статия ще поговорим за това какво можеш да очакваш по отношение на храненето си, специфични неща, които може да ти се ядат, какво да правиш в различните ситуации. 
В този ред на мисли първият триместър може да бъде различен при всяка дама. На теб може да ти се гади по цял ден, твоята съседка може би е повръщала всеки ден, а пък най-добрата ти приятелка изобщо да не е имала и един ден на дискомфорт и гадене. Тогава как да определим какво е добре да се яде, когато няма универсална рецепта? 

Поради малките си размери през първият триместър плодът няма нужда от нищо допълнително. Всичко, което му е нужно той си набавя от теб. Ако не ти се гади и не повръщаш вероятно имаш добър апетит. Добре е да се стремиш да се храниш пълноценно, като нямаш нужда от нищо допълнително. Разбира се, ако пиеш кафе, алкохол и пушиш, сега е моментът да спреш. Не съм фен на теориите, че бременните могат да си позволят по една чаша вино или бира, както и на теорията, че бъдещите мами пушачи не е добре да спират рязко цигарите, защото това е по-голям стрес за организма. Ето и доводите - алкохолът забавя развитието на плода, при честа употреба дори на малки количества можеш да увредиш бебенцето и да причиниш проблеми в менталното му развитие и след раждането. Цигареният дим, от друга страна, намалява притокът на кислород към плода още от най-ранните дни на бременността. Разбира се има бебета на мами, които са пушили и са пили алкохол и са си напълно добре, но аз не бих рискувала. Въпрос на личен избор и отговорност. 

храни-триместър-1.jpg

Да се върнем на храненето. Имаш нужда от всички хранителни групи - въглехидрати, мазнини и белтъчини. Освен това е жизнено важно от сега да започнеш да си набавяш по естествен начин и микроелементи, които в по-късна бременност и след раждане бебчето буквално ще изцеди от теб. Това означава много плодове и зеленчуци, богати на витамини и минерали.
Въглехидрати - бързи въглехидрати (печива, хляб, ориз, картофи, сладки плодове) поне веднъж на ден, препоръчително на закуска. Бавни въглехидрати (по-киселите плодове, всички зеленчуци, бобови, млечни) поне 2 пъти на ден препоръчително на обяд и следобедна закуска. След 16:00 ч. е хубаво да се приемат предимно зеленчуци (като доматът е плод, не забравяй!) и като цяло да не избягват преработените храни, съдържащи хидрогенирани мазнини и изкуствени овкусители и оцветители, така наречените Е-та. 
Белтъчини - имаш нужда от разнообразие от белтъчини. Можеш да хапваш яйца, но да са добре сготвени (превантивна мярка срещу салмонела), риба, но избягвай потенциално богатата на меркурий (риба меч, син марлин, акула, някои видове риба тон), от месата можеш да хапваш всичко, което и тсе яде, но се увери, че е качествено. Най-добре домашно, но яко се налага да го купуваш както на повечето от нас, предпочети месо от био производство или от някоя ферма, където отглеждат пасищни животни. Пилешко избягвам генерално, но отново ако е пасищно пиле си го хапни с удоволствие.  
Мазнини - и сега и сега се срещам с хора, които се страхуват от мазнините. Може би един пост за заблудата по отношение на мазнините и захарта ще е от полза, но да не се отклонявам много. Имаш нужда от мазнини! Знаеш ли, че за развитието си мозъкът на бебето има нужда от много DHA мастни киселини? Те се натрупват в областта на корема и паласките, така, че не гледай на коремчето си в ранна бременност като на нещо лошо - бебчо има нужда от него! Колкото до хранителните мазнини добавяй на всяко хранене. Можеш да използваш зехтин, авокадо и авокадово масло, ядки, маслини, животински мазнини от пасишни животни, мазни меса от пасищни животни и прочее. Най-важното е да внимаваш мазнините да не са окислени и да не са хидрогенирани. Второто можеш да избегнеш, като не купуваш пакетирани, преработени храни. Колкото до окисляването, трябва да знаеш, че мазнините са изключително нестабилни на високи температури и светлина. Трябва да се съхраняват в тъмни стъклени съдове и ако купуваш от магазина търси точно такива опаковки. 

Толкова за храните. Да, но ако ти е лошо през по-голямата част от деня? Ами тогава забрави за прочетеното, хапвай това, което тялото ти иска и от което се чувстваш една идея по-добре. Първият триместър не е лесен период за много жени и следването на описаната по-горе рамка губи своя смисъл. Въпреки това не се притеснявай, ако повръщаш и си свалила килограми, защото на бебето нищо не му липсва. Колкото до нещата, които ще ядеш - научи се да слушаш тялото си. То е преминало през милиони години еволюция за да бъде това, което е днес. Тялото ти знае по-добре от теб и мен от какво има нужда в този момент. Тъй че не го мисли много, след няколко седмици този период ще отмине и ще можеш да започнеш (или да продължиш) да се храниш пълноценно. 


За храната през втория и третия семестър ще поговорим в следващата статия. Там ще засегнем и темата за спазването на хранителен режим през бременността - до колко е адекватно, полезно или опасно. 

 

п.п. Още тук искам да отбележа, че не се наемам да изготвя хранителен режим на бременна дама, тъй като е хубаво всяка подобна промяна в режима да е съгласувана с лекар. При желание от твоя страна можем да направим консултация и да поговорим за нещата, които те вълнуват по отношение на храненето по време на бременност. 

За твое здраве,
Габи К. 


Аз съм Габи Коева - бивш професионален състезател по волейбол, по настоящем мама на Стефи и Коки, по професия Сътрудник Клинични Проучвания в ICON. По призвание кулинар, по стечение на обстоятелствата блогър, а по образование Маркетинг специалист и Нутриционист.

Моята мисия е да споделям наученото с теб, да те предизвикам да се храниш добре, да приготвяш за теб и семейството ти оптималното хранително меню и най-вече да знаеш защо това е добре за здравето ти.