Хранене по време на Бременност - Част 2
Хранене по време на бременност - част 2
Вече коментирахме темата за храненето през първите три месеца на бременността. Дори през този период да не си успяла да се справиш с постоянното прилошаване, сега навлизаш в по-приятния период на втория триместър.
Всъщност всички раждали мами, казват, че вторият триместър е най-хубавият триместър. Вече не ти се повръща от сутрин до вечер, храниш се нормално, имаш повече енергия и най-вече все още не приличаш на боата на Екзюпери, която за обяд е яла слончета…
Сега е моментът да се насладиш на седмиците, в които не се чувстваш толкова бременна, можеш да се движиш повече и да се храниш по-балансирано.
Може пък и да си от малкото щастливки, които през нито един ден от бременността не са изпитвали дискомфорта на гаденето и вече да се храниш балансирано. Ако е така – завиждам ти благородно и пожелавам и в следващите месеци да продължаваш в същия дух.
Сега по същество – цялостната рамка не се променя през вторият триместър. Това, което говорихме за макро- и микронутриентите през първия триместър важи и сега. Важно е да се абстрахираш от мита за това, че трябва да се храниш „за двама“.
НЕ ТРЯБВА да се храниш за двама
Трябва да се храниш пълноценно и да се довериш на инстинктите си! Разбира се има моменти, в които просто имаш повече апетит, но основно бих те посъветвала да се храниш бавно и да „слушаш“ за сигнали на ситост. На мозъкът му трябват около 20 минути за да осъзнае, че в коремчето вече има храна, така че дай си време, храни се бавно и/или се храни по-често с малко порции храна. Така ще чуваш по -ясно сигналите, които ти дава тялото.
През вторият триместър нямаш нужда от по-голямо количество храна. Имаш нужда, обаче, от повече протеин. Една бременна жена има нужда от средно 20 грама повече протеин на ден от една небременна, заради развиващите се органи и структури на фетуса. Това ще рече, че ако нормално хапваш по 50-60 гр. протеин на ден, сега е добре да увеличиш на 70-80 гр. Ако все още имаш сили и съответно нямаш противопоказания за спортуване и тренираш активно, може би е добре да увеличиш с още 10 грама дневния прием на протеин. Тук говорим за средностатистическа жена с ръст около 170 см. и 50 до 70 килограма. Ако си по-дребничка нуждата от протеин спада, респективно ако си по-висока се увеличава.
Толкова за храненето за двама. Нека поговорим за това какво се променя в третия триместър. Най-осезаемата промяна е нарастването на коремчето ти и нарастването на бебето. Ако до сега запасите на тялото ти и храната, която приемаш за себе си са били достатъчни за бебчо, сега е време да помислиш, че малкото човече вече не е толкова малко и има и свои нужди.
Основното правило е, че през третия триместър имаш нужда от 200 kcal повече, отколкото през първите два. Това буквално може да означава кисело мляко и банан преди лягане като екстра, но може да бъде всякаква друга храна. Колкото и малко да звучат 200 калории, през този период на бременността вече ти е доста по-трудно да хапваш обилно както през миналите месеци. Коремът ти е по-голям, подпира вътрешните органи и стомаха и права така, че да се засищаш доста по-бързо. Това не е лошо от една страна, защото няма да преяждаш, но от друга трябва да приемаш достатъчно храна за да се храни и да расте бебенцето ти. Ето защо пак се връщаме на честото хапване на малки порции храна.
МИТОВЕ за ХРАНЕНЕТО през БРЕМЕННОСТТА
Вече говорихме за „храненето за двама“ и за това, че то е пълен мит. Нека сега разнищим някои други теории за храненето през бременността.
Бременните не трябва да спазват диета.
Хмм…тук не мога да оборя тази теория. Наистина не бива да се лишаваш и ограничаваш през тези прекрасни 9 месеца. Въпреки всичко, това не означава да се храниш безразборно и да ядеш всевъзможни боклуци. Тялото ти създава нов живот. Има нужда от хранителни вещества, но наистина хранителни, а не празни калории от торти и чипсове. Не казвам никога да не си хапнеш торта през бременността, но не се храни безобразно само защото си бременна!
И все пак спазването на хранителен режим в никой случай не е противопоказно! Дори може да се каже, че ще ти бъде полезно да следиш какво хапваш и какво даваш на нероденото си бебче да яде. Замисли се – храната, която ядеш ти в момента е всъщност това, което и бебчето „хапва“ в същия момент. Как би искала да храниш детето си, когато се роди? С торти и чипс? Не? И аз така си мислех… Освен това е доказано, че хранителните предпочитания на детето се формират още в утробата. Така, че ако не искаш детето ти да изпада в истерия по сладолед и да не иска да опита зеленчуковата супа, която си му приготвила у дома, помисли още сега, докато си бременна.
Бременните трябва да избягват да ядат риба.
Тук отново има две страни на монетата. Има риби богати на Живак (Hg), Кадмий (Cd), Олово (Pb), Арсен (As), Селен (Se), Цинк (Zn), Титан (Ti), които не са полезни нито за теб, нито за бебето ти. В повечето случаи, рибите, богати на тежки метали са предимно по-едрите риби, хищници и рибите, които се хранят с тиня и планктон. Главно се касае за океански риби, но от сладководните има дънни риби, които също са богати на токсичните метали. В крайна сметка от първостепенна важност е чистотата на самия воден басейн.
Другата гледна точка е полезните качества на рибите. Освен, че са прекрасен източник на протеин, те са и най-добрият натурален източник на Омега 3 мастни киселини. Те са важни за теб, но още по-важни са за бебенцето, което расте в корема ти. То има нужда от тях за да се развие мозъкът му.
Бременните не бива да ядат животински дробчета и бъбречета.
Има хора, които по принцип не обичат дробчета, но ако ти не си от тях ето за какво трябва да внимаваш. Дробчетата са богати на вит. А, който като цяло е много полезен за синтеза на протеини в тялото ти, но е противопоказен през първия триместър, тъй като високите нива на вит. А могат да увредят и забавят развитието на бебето.
След като влезеш в четвъртия месец, можеш спокойно да си хапваш дробчета и други дреболийки. Тогава вече няма опасност за бебчето и дори ще помогне плодът да се „хване“ по-стабилно.
Кафето е абсолютно забранено за бременни.
Отново има две гледни точки. Можеш да пиеш кафе, но препоръката е по 1 чаша на ден или грубо 150-200 мг кофеин. Имай предвид, че в шоколада също има кофеин и той също се брои към дневната то доза. Не се притеснявай, ако не можеш да се откажеш от кафето, никой няма да те гледа осъдително. Само не прекалявай!
Има дами, които предпочитат да не пият кафе по време на бременността. Това е особено наложително, ако имаш по-високо кръвно налягане. Имай предвид, че дори по принцип да си с ниско кръвно, може към края на бременността това да се промени!
Така приключваме темата за храненето през бременността, въпреки, че тя далеч не е изчерпана. Ако се интересуваш, можеш да намериш много полезни четива, книги, написани от колеги нутриционисти и лекари диетолози. Те ще ти бъдат полезни през цялата бременност.
Ако искаш да знаеш какви книги чета аз по тази тема, можеш да ми драснеш един имейл на gabi@gabikoeva.com и ще споделя любимите си четива за бременни с теб!
NB!
НЕ се наемам да изготвя хранителен режим на бременна дама, тъй като е хубаво всяка подобна промяна в режима да е съгласувана с лекар и съобразена с изследванията, персоналните нужди и дефицити на всяка жена. При желание от твоя страна можем да направим консултация и да поговорим за нещата, които те вълнуват по отношение на храненето по време на бременност.
За твоето добро здраве,
Габи К.
Д-р Прайс е бил зъболекар. “Странно” - ще си помислиш ти, “какво общо има зъболекар със съвети за бременност?”. Ето накратко историята, за да си отговориш на този въпрос.