Диабет и НВХ - Част 1
Диабет и Ниско-въглехидратно Хранене (НВХ)
Епидемия от Диабет
Само преди малко повече от 30 години диагнозата диабет е била доста рядко срещана. За да бъда по-конкретна - около 12 пъти по-рядко от днес.
Какво се промени за 30 години?
Според световната здравна организация, броят на болните от диабет през 2014 е равен ан 422 милиона. Прогнозите за 2030-та година надвишават 550 милиона. Бройката е плашеща.
Но това, което е още по-притеснително, е фактът, че Американската Диабетна Организациа (ADA) препоръчва на пациентите с диабет да консумират 60% от дневното си меню под формата на въглехидрат.
?!?
За да разбереш колко абсурдно е това, ще започна по-отдалече.
Въпреки, че вече съм писала за диабет тип 1 и тип 2, тук, като увод към същността на статията, отново ще разкажа накратко.
Диабет тип 1
За диабет тип 1, наричан още детски диабет, е характерно, че се развива в ранна детска или в юношеска възраст. Обикновено преди диагностициране се наблюдава рязко сваляне не тегло, предизвикано от твърде високите нива на кръвна захар и липсата на хормона инсулин, който транспортира захарта по предназначение. В случая на диабет тип 1 панкреасът - жлезата с вътрешна секреция, чиито клетки секретират инсулин, е увреден по неопределена причина, но най-често в следствие на стрес.
Лечението е подкожно инжектиране на инсулин, с цел нормализиране на нивата на глюкоза в кръвта, което продължава цял живот.
Диабет тип 2
Този тип диабет е по-разпространен. Около 90% от хората с диабет, спадат към групата н диабет тип 2.
Диабет тип 2 засяга хората на и над средна възраст, като най-забележимия симптом е наднорменно тегло (но не задължително). Други индикации са високото кръвно налягане и аномалии в липидния профил при кръвни изследвания.
При диабет типи 2 тялото произвежда големи количества инсулин за да се справи с глюкозата, но рецепторите за инсулин стават слабо-чувствителни, което води до големи нива на циркулиращ инсулин в кръвта и едновременно висока кръвна захар. Резултатът от толков амного инсулин е натрупване на мазнинки - процес, който може би е продължавал с години, преди да се стигне до диагнозата диабет.
Симптоми на Диабет
Кога за последно си проверявал кръвната си захар?
Шансовете никога да не си го правил, ако нямаш диабет (или не знаеш, че имаш) са доста големи.
Ето и някои от характерните знаци, които ще ти подскажат, че е време да провериш как седят нещата при теб:
- силна жажда - а заедно с нея и обилно уриниране. Причината за този симптом е, че нивата на глюкоза в кръвта са перманенто високи. За да се усвои, всяка мулекула глюкоза има нужда от 4 молекули вода за да се отдели чрез урината. Така голямо количество вода се изхвърля с глюкозата, предизвиквайки силна жажда.
- замъглено зрение - високата кръвна захар кара очната леща да се подува (отича), което те прави късоглед.
- умора
- рязка загуба на телесно тегло - при диабет тип 1
- ацетонов дъх - също при диабет тип 1
Всъщност доста от по-леките случай на диабет протичат почти асимптоматично, така че ако нито едно от горните неща не евярно за теб, не означава категорично, че не може да имаш диабет. Най-сигурно е да се изследваш.
Как да тествам?
В този ред на мисли, нека ти споделя как аз следя нивата на кръвната си захар - елемнтарен глюкомер. Това е малък апарат, в който поставяш специални лентички. Следва да убодеш пръста си (препоръчват безименния, защото има леко по-слаба чувствителност от другите пръсти) и да поставиш капчицата кръв на върха на лентичката. След около 5 секунди ще имаш резултат.
Ето и стойностите:
- нормална - до 6 mmol/L (108 mg/dL) на гладно и 8.7 mmol/L (156 mg/dL) след хранене;
- повишена - перманентно повишени стойности на кръвна захар може да са симптом на преддиабетно състояние;
- висока - над 7.0 mmol/L (126 mg/dL) на гладно и над 12.2 (220) след хранене, означава, че най-вериятно имаш диабет. В такъв случай те съветвам незабавно да потърсиш помощ от лекар.
Другият начин да тестваш здравословното си състояние по отношение на диабета, е да използваш лакмус лентички за урина. Ако те показват високо ниво на глюкоза в урината, важи същото като за високата кръвна захар - посъветвай се с лекар!
Ако не ям Сладко, тогава откъде идва Захарта в тялото ми?
Разбира се, захарта в кръвта идва от храната и напитките, които консумираш. Това не означава само сладки неща, а всъщност всички въглехидрати, защото след като се метаболизират, те се превръщат в захари. В групата на въглехидратите влизат всички сладки и газирани напитки, сокове, бонбони и шоколад, сладки плодове, тестени храни, паста, ориз, картофи.
Ето например хлябът (баба ми не даваше да се яде без хляб, как така?!), дори тази модерна глезотия пълнозърнестият или пък хляб от лимец, щом стигне до стомаха, определени за това ензими го разграждат до глюкоза. Когато тази глюкоза влезе в кръвообръщението ти се казва как? Кръвна захар. Воала!
Логично колкото повече въглехидрати ядеш на едно хранене, толкова повече глюкоза ще се абсорбира в кръвообраъщението ти. Колкото повече глюкоза имаш в кръвта, толкова единиците кръвна захар на глюкомера ще са по-големи числа.
Какво препоръчва Американската Диабетна Асоциация относно Храната?
Много вероятно е, това което ще прочетеш тук да те изненада, защото е силно нелогично. Ето една примерна схема на ADA, която съветва хората с диабет да ядат определени пропорции от различните макронутриенти:
На пръв поглед не изглежда страшно, но като се замислиш повечето компоненти на тази чиния, ще забележиш, че са въглехидрати.
Хлябът и картофите имат голямо количество нишесте, млякото съдърза лактоза - млечна захар, плодовете съдържат чиста захар под формата на глюкоза и фруктоза. Ето как всъщност изглежда схемата:
Четири от шестте съставки на менюто повишават кръвната захар рязко при консумиране, след което се наблюдава и рязък спад в нивата й. Всъщност съветите на ADA не само са нелогични (защо да храниш човек, който има проблем с обработването на глюкозата, с въглехидрат?), но са и най-малкото неефективни.
Има две основни причини все още, въпреки логиката и въпреки всички налични проучвания по темата. тази абсурдна теория да продължава да е на дневен ред.
Първата е, че все още разбиранията за ниско-въглехидратното и високо-мазнинно хранене са доста закостенели и хората се страхуват, че сърдечно-съдовите заболявания и затлъстяването са причинени от това.
Втората причина, е по-интересна. Всички гайдове за хранене за диабетици са създадени или финансирани от...фармацевтични компании. Защо според теб фармацевтичните компании искат диабетиците да имат висока кръвна захар и после по-голяма нужда от инсулин за да я свалят (буквално това правят със своите препоръки)?
Ами ето една проста математика: годишната нужда от инсулин на един диабетик тип едно възлиза на около $2000 и дори повече. Сега, ако умножиш тази цифра по 422-та милиона пациенти, дисагностицирани с диабет, ще разбереш мотивацията на фарма-индустрията.
Разбирм, все пак това е бизнес. Но на каква цена?
To be Continued...
Доста дълга стана тази статия, за това ще продължа в следващата с малко повече информация за това как можеш да нормализираш кръвната си захар с помощта на НВХ.
Поздрави,
Габи К.