Автоимунни заболявания: ТИРЕОИДИТ НА ХАШИМОТО, част 1


Автоимунен хипотиреоидизъм на Хашимото


Не знам дали има някоя от нас, която да не е била уплашена когато е чула диагнозата Хашимото. 
Казвам упллашена, защото проблемите със щитовидната жлеза засягат основно жени, за да съм по-точна около 7 пъти по-често жени боледуват от хипер- или хипо функция на жлезата. Това в никакъв случай не означава, че мъж не може да изпитва същите симптоми, особено ако се занимава със спортове за издръжливост като маратони, ултра маратони, професионално колоездене, триатлон, Iron Man и подобни на тях. 

  • Ще започна отдалеч, обяснявайки защо щитовидната жлеза е толкова важен орган, каква е неговата функция и какво се случва когато тя е нарушена. 

  • След това ще ти обясня какво точно означава да имаш автоимунната форма на заболяването и какви изследвания можеш да си направиш, за да разбереш дали имаш високо ниво на антитела. 

  • Накрая, но не на последно място, ще ти разкажа за причините за развиване на такива състояния и как можеш да си помогнеш сам/а, преди да се обърнеш към хормоналното лечение. 


ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА - органът,
който регулира всички останали хормони и метаболизма

Никой не ти казва, че ако постоянно ти е студено, качваш килограми дори да си само на вода, имаш проблеми с концентрацията, косата ти пада на кичури и изобщо чувстваш се някак отпаднал/а по цял ден...всеки ден...може би имаш проблем със щитовидната жлеза. Поне на мен никой не ми беше казал. И така докато не ми попадна една книга, която беше автоматично последвана от още 3 по темата.
Запознах се подробно с функциите на жлезата, биохимичните процеси на образуване на хормоните и как всичко това влияе на цялостното състояние на организма. Направих си необходимите изследвания и какво да видя? Автоимунен тиреоидит на Хашимото. Добрата новина е, че според резултатите от изследванията, функцията на щитовидната ми жлеза не е нарушена трърде много. 
Горните събития ме подтикнаха да напиша настоящия пост, с идеята ако и ти имаш подобен проблем, да се запознаеш с натуралните методи, преди (ако вече не взимаш L-Thyrox) да се е наложило да преминеш на хормонално лечение. 

И така - щитовидната жлеза. Основните неща, които трябва да знаеш са, че жлезата произвежда 4 хормона, от които Т4 и Т3 са тези, за които науката днес знае най-много. Те се смятат и за най-важните. Практически това, което се случва е свързването по биохимичен път на амино-кислелината L-tyrosine (ел тирозин) с една, две, три или четири молекули йод. Оттам идват и наименованията на хормоните - Т1, Т2, Т3 и Т4.
Тироксин (или Т4) е неактивната форма на хормона. Щитовидната жлеза го произвежда и той влиза в кръвообръщението. В тази си форма, обаче, той не може да бъде усвоен от организма. Активната форма - Трийодтиронин (Т3), се образува чрез взаимодействието на Т4 с минерала селен. При тази интеракция Тироксинът губи едната си молекула йод и става Т3. Ето защо селенът е толкова важен за щитовидната жлеза. 
В активната си форма, хормонът има две състояния - свободно и свързано. Същото важи и за Т4, но сега нека се фокусираме върху Т3, който всъщност ни интересува повече. В кръвта ни има глобулин (транспортен протеин), който се свързва с Трийодтиронина и го прави недостъпен за организма. Този протеин се нарича тироксин-свързващ глобулоин или thyroxine-binding globulin (TBG), който можеш също да изследваш, но по темата с изследванията малко по-натам. Другата форма на Т3 е свободна или от английски "free T3" или FT3. 

FT3 е най-важният от хормоните, които можете да изследвате. В свободната си форма, Т3 влиза от кръвния поток в клетките, директно в митохондриите, давайки "газ" на метаболитните процеси, както и на производството на куп други хормони. С две думи твоята основна жлеза с вътрешна секреция е щитовидната. 

Другият много важен фактор е т.нар. TSH или тирео-стимулиращ хормон. Той се произвежда в мозъка, по-конкретно в хипоталамуса, който отчита метаболитните и енергийни нужди на тялото ти. В зависимост от това какви са те, той изпраща сигнал до щитовидната ти жлеза, "казвайки" й от колко хормон имаш нужда в момента. Зависимостта е следната: ако имаш високо ниво на TSH, значи до клетките ти не достига достатъчно Т3 и мозъкът ти праща по-силен сигнал, за да се произведе допълнително от активния хормон; ако имаш ниско ниво на TSH, означава, че  нивото на Т3 в кръвта ти е твърде високо, тогава хипоталамусът намалява стимулиращия сигнал, за да регулира пренасищането. 


Какво е АВТОИМУННО заболяване?
Страшно ли е и ЗАЩО го имам?


Автоимунно заболяване имаш тогава, когато тялото ти произвежда антитела към себе си и собствените си органи, които антитела нарушават функциите и често дори унищожават части от органите. 
Звучи страшничко, но в случая е по-важно да се разбере, че това не става от днес за утре и може да бъде контролирано. До сега не е открит начин развиването на автоимунни състояния да бъде предотвратено напълно, тъй като се твърди, че предразположеността е генно наследена*. За това пък нивото на антителата може да се контролира, въпреки това, което вероятно си чувал от ендокринолога ти. Тук отварям скоба, за да обясня, че много виското ниво на антитела поддържано в продължение на много дълго време, е предпоставка за развиване на други автоимунни заболявания, т.е. ако имаш едно такова, вероятността да развиеш второ и трето е 4 пъти по-голяма. Така че, взимай юздите в свои ръце още в ранните етапи на диагностициране на проблема. 

* Любимият ми цитат в случаи като този е: "Genes load the gun, but lifestyle pulls the trigger" или "Гените зареждат пистолета, но начинът на живот дърпа спусъка". Мисли си за това следщият път когато някой ти каже "Ами това е ген."

Диагнозата автоимунен тиреоидит на Хашимото, означава, че в организма ти има антитела във висока концентрация, които атакуват щитовидната ти жлеза, унищожавайки бавно нейните клетки. Това предизвиква жлезата да произвежда по-малко хормон (хипотиреоидизъм), което пък кара мозъкът да я залива с по-голямоколичество TSH, в опит да регулира нивата на хормоните. В идеална ситуация това би дало ефект, но пък в идеална ситуация тялото ти нямаше да напада само себе си, нали?
Ситуацията е следната - сиптомите продължават, нивата на антитела са високи, високият TSH не помага да се произведе повече хормон и какво правим ние? Ами отиваме на лекар, който ни предписва L-Thyrox, синтетична форма на Т4, и ни казва, че стойностите на антителата ще са винаги високи, няма какво да направим. Те ще унищожават жлезата бавно с годините, а от нас се иска да следим TSH и когато след няколко години пак се повиши, да увличим дозата на лекарстовото. Това продължава докато си жив, така казват ендокринолозите. 


А...не, мерси!


ИМА какво да се направи преди да се стигне до хормонално лечение за цял живот. 
Важно е да разбереш, обаче, кои са причините, подпомагащи развиването на хипотиреоидизъм. Така ще знаеш какво трябва да избягваш и от какво да се пазиш.
Темата е дълга. Не искам да те отегчавам днес, за това ще оставя втората част на статията за следващия пост, когато ще ти разкажа за причините за развиване на Хашимото и какви промени в начина си на живот да направиш, за да си помогнеш! 


Аз съм Габи Коева - бивш професионален състезател по волейбол, по настоящем мама на Стефи и Коки, по професия Сътрудник Клинични Проучвания в ICON. По призвание кулинар, по стечение на обстоятелствата блогър, а по образование Маркетинг специалист и Нутриционист.

Моята мисия е да споделям наученото с теб, да те предизвикам да се храниш добре, да приготвяш за теб и семейството ти оптималното хранително меню и най-вече да знаеш защо това е добре за здравето ти.


Запиши се за блюлетина на gabikoeva.com и бъди винаги в крак с най-актуалното на сайта. 
Можеш да го направиш и ТУК!